21 Jul 2012

Ramadan Keriim

سُوۡرَةُ البَقَرَة يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ كُتِبَ عَلَيۡڪُمُ ٱلصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِڪُمۡ لَعَلَّكُمۡ تَتَّقُونَ (١٨٣) أَيَّامً۬ا مَّعۡدُودَٲتٍ۬‌ۚ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضًا أَوۡ عَلَىٰ سَفَرٍ۬ فَعِدَّةٌ۬ مِّنۡ أَيَّامٍ أُخَرَ‌ۚ وَعَلَى ٱلَّذِينَ يُطِيقُونَهُ ۥ فِدۡيَةٌ۬ طَعَامُ مِسۡكِينٍ۬‌ۖ فَمَن تَطَوَّعَ خَيۡرً۬ا فَهُوَ خَيۡرٌ۬ لَّهُ ۥ‌ۚ وَأَن تَصُومُواْ خَيۡرٌ۬ لَّڪُمۡ‌ۖ إِن كُنتُمۡ

0
13 Jul 2012

Urime Muaji i Bekuar i Ramazanit

Esselamu Alejkum! Të nderuar vëllezër e motra të besimit Islam! Falënderimet qofshin për Allahun xh.sh. krijuesin e Gjithësisë. Paqa e mëshira e Tij qoftë mbi Muhammedin a.s., të dërguarin e Allahut xh.sh. Me dëshirën e Allahut po e presim të gëzuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Falënderojmë të Madhin Zot

0
12 Jul 2012

Agjerimi: Si te perfitojme me se miri nga Muaji i Ramazanit.

Si te perfitojme me se miri nga Muaji Ramazanit.   Allahu i Plotfuqishëm na ka bekuar me kohë të veçanta të tilla si para-agimi (Sahar), me ditë të veçanta të tilla si te premten, dhjetë ditët e para të Dhul-Hixhes dhe Ditën e ‘Arafatit, me netë të veçanta, të tilla

0