21 Jul 2012

Ramadan Keriim

سُوۡرَةُ البَقَرَة يَـٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ كُتِبَ عَلَيۡڪُمُ ٱلصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِڪُمۡ لَعَلَّكُمۡ تَتَّقُونَ (١٨٣) أَيَّامً۬ا مَّعۡدُودَٲتٍ۬‌ۚ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضًا أَوۡ عَلَىٰ سَفَرٍ۬ فَعِدَّةٌ۬ مِّنۡ أَيَّامٍ أُخَرَ‌ۚ وَعَلَى ٱلَّذِينَ يُطِيقُونَهُ ۥ فِدۡيَةٌ۬ طَعَامُ مِسۡكِينٍ۬‌ۖ فَمَن تَطَوَّعَ خَيۡرً۬ا فَهُوَ خَيۡرٌ۬ لَّهُ ۥ‌ۚ وَأَن تَصُومُواْ خَيۡرٌ۬ لَّڪُمۡ‌ۖ إِن كُنتُمۡ

0
13 Jul 2012

Urime Muaji i Bekuar i Ramazanit

Esselamu Alejkum! Të nderuar vëllezër e motra të besimit Islam! Falënderimet qofshin për Allahun xh.sh. krijuesin e Gjithësisë. Paqa e mëshira e Tij qoftë mbi Muhammedin a.s., të dërguarin e Allahut xh.sh. Me dëshirën e Allahut po e presim të gëzuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Falënderojmë të Madhin Zot

0
12 Jul 2012

Agjerimi: Si te perfitojme me se miri nga Muaji i Ramazanit.

Si te perfitojme me se miri nga Muaji Ramazanit.   Allahu i Plotfuqishëm na ka bekuar me kohë të veçanta të tilla si para-agimi (Sahar), me ditë të veçanta të tilla si te premten, dhjetë ditët e para të Dhul-Hixhes dhe Ditën e ‘Arafatit, me netë të veçanta, të tilla

0
02 May 2012

Questions about Islam

  H. Dhulkarnein Vardari 100 Questions Pytje & 100 Answers Pergjegjje   Printed by: ALBANIAN ISLAMIC CULTURAL CENTER 2004-05 New York DEDICATION I would like to dedicate this booklet to the dearly loved students of Miraj Islamic School of Staten Island N Y. The author ” Who is better in

0
30 Apr 2012

Worship

PROPHET MOHAMMED’S ( a.s) CONTEST Feb15, 2011 PreK-12th Grade Question and answers for Prophet’s Contest. Pre K-KG Grade Q. 1- Who is our Prophet? A. 1- Our Prophet is Prophet Muhammad a.s. Q. 2- Who was Prophet’s a.s Father? A. 2- Abdullah bin Abdulmuttalib. Q. 3- Who was Prophet’s a.s

0